Bayramınız mübarek olsun

2019 yılı kurban bayramı için hazırlamış olduğum videoyu youtube ve vimeo veya behance profilimden izleyebilirsiniz..

Zilhicce, Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ayı. İslam dininin beş temel gereklerinden olan hac ibadetinin yapıldığı aydır. Mübarek Aylar’ın ikincisidir. Ayrıca haccın bir parçası ve tamamlayıcısı olan kurban kesme ibadeti de bu ayda yapılır. İslam aleminde bu gün Kurban Bayramı olarak kutlanır.

İslam dininde kullanılan ve bayram günlerini tespit etmekte temel alınan takvim ay takvimi olduğu için gregoryen takvimi yıllarında farklı günlere denk gelir. Aynı sebeple aynı gregoryen yıl içerisinde iki kurban bayramı da yaşanabilir.

Gregoryen takvimi: Miladi takvim ya da Gregoryen takvim, Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregorius tarafından yaptırılan takvim. Milat’ı tarih başlangıcı ve Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı “1 yıl” olarak kabul eder.

Ay takvimi: Kamerî takvim veya Ay takvimi, Dünya’nın Güneş çevresindeki hareketleri yerine Ay’ın tam devrelerini temel alan takvim. “Mevsim yılı” da denilen bir Güneş yılında 12.37 sinodik ay bulunur, yani ay senesi daha çabuk tamamlanır.

Hicri takvim: Hicrî takvim, Müslüman takvimi ya da İslâmî takvim, 1 yılı 354 ya da 355 gün olan ve 12 kameri aydan oluşan, Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç yılı kabul eden ve Ay’ın Dünya çevresinde dolanımını esas alan bir takvim sistemidir.

Zilhicce ayı: Zilhicce, Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ayı. İslam dininin beş temel gereklerinden olan hac ibadetinin yapıldığı aydır. Mübarek Aylar’ın ikincisidir. Ayrıca haccın bir parçası ve tamamlayıcısı olan kurban kesme ibadeti de bu ayda yapılır. İslam aleminde bu gün Kurban Bayramı olarak kutlanır.

Takvimler ile ilgili daha fazla bilgiye Dünya’da Kullanılan Takvimler adlı blog yazımdan ulaşabilirsiniz.

2019 yılı kurban bayramında hazırlamış olduğum bu blog yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Önerileriniz veya eklemek istedikleriniz için aşağıdaki yorum kısımını kullanabilirsiniz.

iyi bayramlar:)

0 0 oylar
Article Rating