Apple ve Google Takvim Entegrasyonu

Yoğun iş temposunda olan insanlar için biliyorsunuz ki digital veye baskılı takvimler vazgeçilmezdir. Fakat teknoloji ile haşır neşir olan insanlar daha çok digital web tabanlı uygulamalardan yaralanıyor. Bu konuda Özellikle Google Takvim birçok Google ürünü ile eşzamanlı çalıştığı için popüler bir takvim uygulaması haline geldi. Bir çok web tabanlı takvim uygulaması olmasına rağmen Google Takvim, gerçekten harika bir web tabanlı takvim, ve milyonlarca insanın şu ana dek  varsayılan takvimi diyebiliriz. Ancak bir Mac kullanıcısıysanız, takviminizi bir web tarayıcısında, çirkin bir kullanıcı arayüzü ile kullanarak yönetmek istemiyorsunuz. Eğer iphone kullanıyorsanız ve iphone ile mac’inizi senkronize edilecek şekilde ayarladıysanız tüm takvim etkinlikleriniz artık her yerde görünecek ve en güzeli google hesaplarında saklanırken i cloud alanından depolama alanınız etkilenmeyecek. Çünkü biliyorsunuz ki icloud 5gb yer verirken Google bu konularda apple’dan çok çok ileride. Konumuza dönecek olursak Google Takvim ile G-Mail hesabınızdaki uçuş tarihinizi, konaklama için giriş-çıkış tarihlerinizi, konser ve restaurant rezervasyonu vb. gibi planlarınızı takip etmeniz için en kullanışlı takvim uygulaması diyebilirim. Google Takvim planladığınız işleri size bildiren hatırlatıcı özelliğine de sahip olması onu vazgeçilmez kılıyor. Bu blog yazısı Macbook Pro vb Apple ürünleri kullanan kişiler için hazıranmıştır fakat Microsoft kullanıyor ve outlook ile G-Mail Takvim uygulamasının yine senkronize etmek isterseniz. Nasıl yapmanız gerektiği bu linkte anlatılıyor. Takıldığınız bir yer olursa çekinmeden bu blog altında yer alan yorum kısmından sorun yardımcı olmaya çalışırım.

Son olarak bu blog yazımda Google Takvim uygulamasının 1.Özellikleri, 2.Kurulum ve 3.Senkronizasyon işlemleri olmak üzere üç aşamada en sade şekilde anlatmaya çalışacağım. Bu blog yazısı yoğun bir araştırma sonrası oluşturulmuş bir derlemedir.Google Takvim ile ilgili daha fazla derinlemesine bilgi ve yardıma ihtiyacınız var ise google takvim kullanma klavuzundan bakabilirsiniz.

Google Takvim ile Neler Yapabilirsiniz?

  • Ana takviminizi başka bir kullanıcıyla paylaşarak bu kişinin programınızı görmesini sağlayabilirsiniz.
  • Birden fazla kişinin düzenleyebileceği, örneğin “Aile” veya ”iş” adında yeni bir takvim oluşturabilirsiniz. Böylece, ailenizdeki insanlar veya iş arkadaşlarınız herkes bu takvime etkinlik ekleyebilir.
  • Takviminize bir kullanıcı eklediğinizde, bu kullanıcının etkinliklerinizi nasıl göreceğini ve etkinlik ekleme veya etkinlikleri düzenleme gibi değişiklikler yapıp yapamayacağını belirleyebilirsiniz.

Neden Google Takvim ile Apple Takvim Entegrasyonu?

Google Takvim uygulaması, iOs, İphone, Android  Pc ve MacOs üzerinde halihazırda son güncellemeleri ile kusursuz şekilde çalışmaktadır. Fakat Macbook kullananlar bilirler ki uygulama sadece mac üzerinde çalışsın çoklu pencere ve multitasking ile yorulmak pencereler arsında kaybolmamak için bu yöntemi uyguladığımızı belirtelim.

Maddeler halinde yazacak olursak sadece 3 başlık için mac üzerinde google takvim kullanmanızın şart olduğunu kavramış olacaksınız.

  1. Google takvim ücretsizdir, Apple Takvimde öyle fakat Apple takvim sınırlı alana sahiptir 5GB’dan sonra alan satın alarak para ödemek zorunda kalırsınız.
  2. Apple takvim Tüm mobil istasyonlar ve masaüstü yayıncılık üzerinde çalışmaktadır. Android, İphone, Pc, Macbook
  3. Renkler ve zevkler farklıdır ama bir mac kullanıcısı iseniz asla google’ın web üzerinde çalışan tema ve tasarımlarına alışamayacak zamanla mac uyumlu arayüzlere geçmek isteyeceksiniz. Apple google’ın takvim hizmetini kendi takvim uygulaması ile senkronize etme desteği vermesinden dolayı bu entegrasyonu yapmamanız için bir sebep kalmadı.

Uygulamadan ekran görüntüleri

 

Google takvim uygulamasının macbook pro üzerindeki görünümü

Google takvim uygulamasının macbook pro üzerindeki görünümü

Apple Takvim uygulaması üzerinde Google takvim uygulamasının entegre edilmiş görünümü

Apple Takvim uygulaması üzerinde Google takvim uygulamasının entegre edilmiş görünümü

0 0 oylar
Article Rating