Öncelikle merhaba, bloğumu takip edenlere ve tabiki yeni keşfedenlere. Bu hafta yine arşivden bulduklarımı sizinle paylaşmak istedim. 2016 yılında ne yapmışım birlikte okuyalım, şimdiden keyifli okumalar.

2015 yılında kameralara olan ilgimin artması ve öğrenciliğin bir dezavantajı olan finans ve bütçe koşullarının henüz oluşmaması yada sağlanamaması yine beni kendin yap koşullarına yönlendirmiş ve var olan hazır bir ürünün geliştirmesini yaparak ona bir fonksiyonellik kazandırmışım.

Bu ürünün adını mini shario slider koydum. Ürünün detaylarını anlatmaya geçmeden önce shario (Şaryo) kelimesinin film endüstrisindeki karşılığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Shario ( Şaryo ) aslında diğer orijinal uzun adı ile ( Camera Dolly ‘dir. Wikipedi yer alan uluslararası tanımına göre;

Bu kamera ekipmanı (dolly), düzgün yatay kamera hareketleri oluşturmak için film yapımı ve televizyon yapımında kullanılan tekerlekli bir araba veya benzer bir cihazdır.

Kamera, taşıyıcıya monte edilerek ve kamera operatörü ve focus puller (netleme yapan kişi ) veya kamera yardımcısı, taşıyıcıyı ileri geri itmek koşulu ile çalışır. Kameraman genellikle taşıyıcıya biner. Kamera taşıyıcısı genellikle, bir çekim kaydedilirken kamerayı bir nesneye doğru yakınlaştırmayı veya uzaklaştırmayı içeren görüntüler üretmek için kullanılır, bu da “dolly shot” olarak bilinen bir tekniktir.

Atıf: Wikpedi

Dolly Shot Ekipmanı ile Alakalı Film Endüstrisi Terimleri

Dolly Shot Kamera Hareketi

Dolly Shot ekipmanı diğer kısa adı ile shario (şaryo) veye slider (sılaydır) olarak kullanılır.

Vertigo Nedir?

Bir çekim tekniği olan vertigo Slider yada Shario ( Şaryo ) kullanılarak veya diğer adıyla Dolly shot cihazı kullanılarak iler veya geri akan görüntüye zoom işleminin uygulanması ile dinamik olarak elde edilen alan derinliğini anlatır.

0 0 oylar
Article Rating