Bu sözlük, Mac OS X’teki yerleşik sözlük uygulaması olan Dictionary.app için hazırlanmış ek bir sözlüktür. Aşağıda anlatacağım şekil dışında örneğin almanca – türkçe ve italyanca – portekizce sözlük bile yükleyebilirsiniz.

Neden özellikle bu sözlük? Google translate işe yaramıyor mu?

Bu benzer sözlüklerin çoğu, Dict Unifier ( Sözlük birleştirici ara programlar ) ile dönüştürülen ve farklı şekilde işaretlenmedikçe GPL’ye yada GNU olarak kullanılır, General Public License ) göre lisanslanan Star dict ( Hu Zheng tarafından geliştirilen StarDict, StarDict sözlük dosyalarına erişmek için GPL altında yayınlanan ücretsiz bir GUI’dir. ) sözlükleridir. Yani kısaca bu sözlükler ücretsiz kullanım için lisanslanmış sözlükleridir.

Öncelikle bu sözlüklerin içerisinde yer alan çevirilerin kalitesini kesin olarak test etmenin bir yolu olmadığını lütfen farkında olun: Tüm bu dilleri Ancak, indirmiş olduğunu farklı dillerdeki sözlüklerin bazılarının sadece dosya boyutuna bakıldığında diğerlerinden daha kapsamlı olduğunu göreceksiniz.

Bu yazımda sadece Türkçe – İngilizce sözlüğü mac os işletşim sisteminde Dictionary.app’e yükledim ve elimden geldiğince test ettim. Lütfen istediğiniz dili kendiniz de test edin ve sizin için işe yaramazsa, o dil hakkında bir yorum yazarak bana bildirin. Bunu düzeltemeyebilirim, ama araştırabilir ve sorunu çözebilirim. İleride başkalarının da aynı sorunu yaşamasını engelleyebilirim. Bu sözlükleri kullanmak için OS X 10.5 (Leopard) ya da daha iyisine ihtiyacınız olacak. Ben şu anda Os X macOS Mojave 10.14.15 kullanıyorum. Bu arada unutmadan bu sözlük sadece macOS sahipleri içindir PC kullanıcısı iseniz doğru yerde değilsiniz.

Sadece ne bulduğumu ve ne dönüştürebildiğimi ortaya koyabilirim. İnce havadan sözlükler oluşturamıyorum. Bazen DictUnifier indirilen bir dosyayı boğabilir. Burada listelenmeyen bir sözlükte tökezlediyseniz ve test ettiyseniz ve işe yaradıysa, lütfen bana bir kopyasını gönderin (ana sayfadan bana e-posta gönderebilirsiniz) – Bunu eklemek isterim. Ama açıkçası, sizin için her çeşit garip dil ​​kombinasyonunu bulacağınıza söz veremem. Evet, o Arnavutça> Moğolca sözlüğe gerçekten ihtiyacınız olduğunu biliyorum. Üzgünüm, orada size yardımcı olamam. Bana göre stardict sözlüğünü bulun ve dönüştürmeye çalışacağız, ancak söz verilmez.

Yüklemek:

Sizi ilgilendiren dile gidin ve uygun dosyayı indirin. Çeviri sözlüklerinin her iki dilde de listelendiğini unutmayın, bu nedenle aynı dosyayı iki kez indirmeyin! örneğin, Fransızca-İngilizce sözlük hem “From French” hem de “To English” altında bulunabilir.
İndirdiğiniz dosyayı açın. .Dictionary uzantılı tek bir dosya içerdiğini göreceksiniz. Tipik Apple tarzında, bu gerçekten kılık değiştirmiş bir dizindir. Endişelenme.
Mac’inizdeki tüm kullanıcılar için yüklemek üzere, .dictionary dosyasını / Library / Dictionaries dizinine kopyalayın. Bunu yapmak için bir yönetici şifresi sağlamanız gerekebilir.
Sadece tek bir kullanıcı için kurmak için .dictionary dosyasını / Users / [kullanıcı adı] / Library / Dictionaries dizinine kopyalayın veya kopyalayın, burada [kullanıcı adı] bu tesise sahip olmak istediğiniz kullanıcının hesabıdır (genellikle kendiniz). Bu dizinler yoksa, onları oluşturun. Lion’da (OSX 10.7) veya üstü, geçerli kullanıcının Kütüphane klasörünü bulmak için Finder menüsünde GO düğmesini tıklatırken Opt / ALT tuşunu basılı tutmanız gerekir.
Dictionary.app çalışıyorsa, kapatın ve yeniden başlatın.
Dictionary.app’ın Tercihlerine girin ve yeni sözlüğünüzün işaretli olduğundan emin olun. Aşağıdaki örnekte, İngilizce-Hollandaca görünecek, ancak Endonezya-İngilizce görünmeyecek.

0 0 oylar
Article Rating