Cahide Serap diğer adı ile Cahide Sonku (Doğum: 27 Aralık 1919 Yemen – Ölüm. 18 Mart 1981, İstanbul) Türk sinemasında ve tiyatrosunda oyuncu. Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ve ilk kadın yıldızı.

Sanat açısından büyük bir başarı gördüm Cahide Sonku’nun biyografisinde fakat başarı sürdürülebilir olmayınca sonuçun nasıl hüsranla sonuçlanacağını anlatmak istiyorum aslında Cahide Sonku’nun hikayesinde…

16 yaşında iken Darülbedayi‘ye girmiş, zamanla İstanbul Şehir Tiyatroları’nın gözde oyuncuları arasına girmiştir. Muhsin Ertuğrul döneminin önemli sanatçılarındandır. 1933’te “Söz Bir Allah Bir” filmiyle sinemaya geçiş yapmıştır. Daha sonra 1950 yılında kendi adına Sonku Film şirketini kurmuş,, “Fedâkar Ana” filmiyle yönetmenliği denemiştir.

( Dârülbedâyi ya da asıl adıyla Dârü’l-bedâyi-i Osmânî, 27 Ekim 1914 tarihinde İstanbul Belediyesi bünyesinde konservatuvar olarak açıldıktan sonra okul hüviyetinden çıkıp bir tiyatro topluluğuna dönüşen; halen İstanbul Şehir Tiyatroları adıyla varlığını sürdüren sanat kurumunun eski ve ilk ismidir. )

Oyuncu Talat Artemel ile evlenip ayrıldı. Bir süre sonra Fabrikatör İhsan Doruk ile evlenen Sonku’nun bu evlilikten Ender adında (Doğum. 1953) bir kızı oldu. Daha sonra bu eşinden de boşanmıştır.

Dış bağlantılar: Cahide Sonku’nun IMDB ( İnternet Movie Database ) Sayfası

0 0 oylar
Article Rating