Beylikdüzü Kaykay Parkı; bu videoda parkımızın hikayesini bloğumda yazı olarak tarif edilemez duygularımı da dile getirerek aktarmaya çalıştım. İyi okumalar

Beylikdüzü Kaykay Parkı Havadan Drone Çekimi Genel Peyzaj Görünümü.jpg
Beylikdüzü Kaykay Parkı Havadan Drone Çekimi Genel Peyzaj Görünümü.jpg

İki yıl gibi uzun bir uğraş sonunda Beylikdüzü Kaykay Parkı uğruna inandığımız bazı şeyleri başardık. Hayallerimizin peşinden gittik ve bu vlog da bu hayallerin detaylarından biraz bahsedeceğim. Bu blog yazımda birazcık çoğul konuşacağım çünkü yola tek başıma çıktım ama şu anda 100’ün üzerinde kaykaycı kardeşimle birlikte bu projeye (Beylikdüzü Kaykay Parkı) emek veriyor, destekliyor ve yürütüyoruz.

Beylikdüzü Kaykay Parkı Havadan Drone Çekimi 1
Beylikdüzü Kaykay Parkı Havadan Drone Çekimi 1

Beylikdüzü Kaykay Parkı için hazırladığım Youtube v log video linkini yazının en sonunda görebilirsiniz. Videoyu izlemeye geçmeden önce Beylikdüzü’nde yapımını gerçekleştirdiğimiz olimpik kaykay parkımızın hikayesinden, teknik özelliklerinden ve basında yer alan bazı önemli haber ve gelişmelerden ve ileriye dönük hedeflerimizden sizleri haberdar etmek ve doğru bilgilendirmek istiyorum. Beylikdüzü’nde yapılmış olan bu kaykay parkı projesi ile ilgili en doğru bilgiye bu blog yazısından başka bir yerde ulaşırsanız bilin ki doğru değil;)

Beylikdüzü Kaykay Parkı Havadan Drone Çekimi Genel Peyzaj Görünümü Coping Aşaması
Beylikdüzü Kaykay Parkı Havadan Drone Çekimi Genel Peyzaj Görünümü Coping Aşaması

Birazcık hayalimizin hikayesini anlatarak başlamak istiyorum, İki yıl ve öncesinde beş yıllık geçmişi olan bir süreçte bu hayalimizi (Beylikdüzü Kaykay Parkı) gerçekleştirmek için yolculuğa tek başıma başladım, kaykay sporuna gönül vermiş herkes projesi süresince tüm engeller ve zoruluklara rağmen beni desteklediler ve benimle birlikte yürüdüler. Hepsine emeği olan olmayan herkese teşekkür ederim.

Beylikdüzü Kaykay Parkı Hikayesi

Beylikdüzü Kaykay Parkı Türkiye'nin En Derin Kaykay Parkı
Beylikdüzü Kaykay Parkı Türkiye’nin En Derin Kaykay Parkı

2018 yılında Beylikdüzü yaşam vadisinde İBB başkanı sayın Ekrem İmamoğlu ile karşılaştık. Başkanımıza Beylikdüzü civarında kaykay sporu yapan gençler için bir kaykay parkı talebimiz olduğunu dile getirdik. Kendisi özveri ile bizleri dinledi ve yaklaşık 2 yıllık bir süreç sonunda parkımız şu an ki konumuna ulaştı.

Beylikdüzü Kaykay Parkı Teknik Özellikleri

Beylikdüzü Kaykay Parkı Mehmet Murat Çalık ve Furkan Başer Şantiye İnceleme
Beylikdüzü Kaykay Parkı Mehmet Murat Çalık ve Furkan Başer Şantiye İnceleme

İstanbul ve Türkiye il sınırları içerisinde yer alan parkımız olimpik ölçülere sahip ve uluslararası yarışmaları karşılayabilecek standartlarda inşaa edildi. Projenin en başından çiziminden sahadaki beton dökümü ve beton yüzey silikat uygulamasına kadar danışman olarak yer aldım. Muazzam bir zemine sahip park olduğunu kendi gözlerinizle bir gün parkımızı ziyarete geldiğinizde görebilirsiniz.

Beylikdüzü Kaykay Parkı ile ilgili Hedeflerimiz

Başta; İBB Başkanı Ekrem imamoğlu, BBB Mehmet Murat Çalık ve Beylikdüzü Belediyesi Park ve Bahçeler müdürümüz Çağrı Çebi’nin büyük destekleri ile tesisimiz içerisinde 180m2’lik kulüp binası yapılıyor. Kulüp bünyesinde Beylikdüzü Kırlangıç Kaykay Kulübü olarak ulusal ve uluslararası kaykay yarışmalarında milli sporcular ve şampiyonlar yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Beylikdüzü Kaykay Parkı Kullanımı Nasıl Olacak?

Burası en çok merak edilen konu arkadaşlar burası profesyonel bir havuz biz burası için projelendirme aşamasında yurtdışı yarışlarına hazırlanacağımız bir tesisimiz olmasını hayal ederek başladık, yani tüm Türkiye’de yer alan diğer parkları unutun burası gerçekten tam profesyonel olmak isteyenler ve bu eğitimi almak isteyenler için hazırlanmış bir park.

Kimler kullanabilir hususuna gelince aşağıda madde madde belirtmek istiyorum bu park profesyonel ve yarı profesyoneller için uygun olduğundan dolayı kaykay, agresif paten ve sadece bmx model bisikletler için kullanıma açık olacaktır.

Beylikdüzü Kaykay Parkı Basında!

Türkiye’nin En Derin Kaykay Havuzu Olacak
Türkiye’nin En Derin Kaykay Havuzu Olacak

Beylikdüzü Belediyesi resmi web sitesinde yer alan haberi alıntı yaparak paylaşıyorum.

Beylikdüzü Kaykay Parkı Gazete
Beylikdüzü Kaykay Parkı Gazete

Spor dallarında gençler için yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekleyen Beylikdüzü Belediyesi Yaşam Vadisi içerisinde, olimpiyat standartlarına sahip bir Skate Park inşa ediyor. 2024 Paris Olimpiyatları’na sporcu yetiştirmenin hedeflendiği Skate Park alanını ziyaret edip gençlerin görüşlerini alan Başkan Çalık, “Gençlere verdiğimiz bir sözü daha yerine getiriyoruz. Türkiye’nin en derin kaykay havuzuna sahip bir Skate Park yapıyoruz. Yaşam Vadisi’ne atletizm pistini de kazandırdığımız zaman vadi bir Olimpiyat Vadisi’ne dönüşebilir.” ifadelerini kullandı.

Spor dallarında gençler için yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekleyen Beylikdüzü Belediyesi Yaşam Vadisi 2. Etap içerisinde, olimpiyat standartlarında bir Skate Park inşa ediyor. Yakın zamanda açılması planlanan, uluslararası standartlarda modern bir spor kompleksi ve yaşam merkezi olacak Skate Park ile birlikte 2024 Paris Olimpiyatları’na sporcu yetiştirilmesi amaçlanıyor. Beylikdüzü’nde spora ilgi duyan çok sayıda genç olduğunu, gençlere verdiği bir sözü daha yerine getirmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık  “Yapılan bir işi yarın bozmak isteyen bir belediye başkanı değilim.  Kalıcı, güzel bir çalışma hedefliyoruz. Beylikdüzü’ne yakışan, buranın estetiğine uygun, modern bir park alanına çevirmek istiyoruz bu alanı. Yaşam Vadimizde Skate Park ardından atletizm pistini de yaptığımız zaman vadi bir Olimpiyat Vadisi’ne dönüşebilir.” dedi.

Türkiye’nin En Derin Kaykay Havuzu Olacak

Skate Park inşaat alanında incelemeler yapan ve kaykaycı gençlerin görüşlerini alan Belediye Başkanı Murat Çalık, skate park yapımı ile ilgili yaptığı açıklamada, “İlçemizde paten ve kaykay tutkunu gençlerin olduğunu biliyoruz. Yapılacak Skate Park ile birlikte gençler için daha güvenli, sağlıklı ve modern bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi. 1432 m2 alan ile Türkiye’deki tasarlanmış, kaykaycıların hızlanmak için ayaklarını kaykay tahtasından indirmeden serbestçe kaydıkları en büyük çanak disiplinindeki olimpik beton kullanılarak yapılacak tesis, gençlerin yanı sıra profesyonel kaykaycılar için tasarlanmış tam olimpik, toplamda dört farklı açıyı içerisinde barındırıyor. Gençlerin spor ve eğlenceyi birlikte yaşayacağı skate park, Türkiye’nin 5,5 metre ile en derin kaykay havuzu olma özelliğine sahip. 96 metre toplam coping uzunluğuna sahip olan skate park için polimer ve epoxy esaslı olimpik beton kullanıldı. Ayrıca park 1 adet roll in girişi ve 1 adet 5 metre genişliğinde wallride rampası ile hizmet verecek.


Kaynak: https://www.beylikduzu.istanbul/haber/1453/turkiyenin-en-derin-skate-parki-beylikduzunde-olacak

Beylikdüzü Belediye Başkanı Tesis için Yorumları

”Spor dallarında gençler için yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekleyen Beylikdüzü Belediyesi Yaşam Vadisi içerisinde, olimpiyat standartlarına sahip bir Skate Park inşa ediyor. 2024 Paris Olimpiyatları’na sporcu yetiştirmenin hedeflendiği Skate Park alanını ziyaret edip gençlerin görüşlerini alan Başkan Çalık, “Gençlere verdiğimiz bir sözü daha yerine getiriyoruz. Türkiye’nin en derin kaykay havuzuna sahip bir Skate Park yapıyoruz. Yaşam Vadisi’ne atletizm pistini de kazandırdığımız zaman vadi bir Olimpiyat Vadisi’ne dönüşebilir.” ifadelerini kullandı.” Mehmet Murat Çalık

Basın Bülteni

2024 Paris Olimpiyatları’na sporcu yetiştirmenin hedeflendiği Skate Park alanını ziyaret edip gençlerin görüşlerini alan Başkan Mehmet Murat Çalık, “Gençlere verdiğimiz bir sözü daha yerine getiriyoruz. Türkiye’nin en derin kaykay havuzuna sahip bir Skate Park yapıyoruz. Yaşam Vadisi’ne atletizm pistini de kazandırdığımız zaman vadi bir Olimpiyat Vadisi’ne dönüşebilir” dedi.
Beylikdüzü Belediyesi Yaşam Vadisi 2. Etap içerisinde, olimpiyat standartlarında bir Skate Park inşa ediyor. Yakın zamanda açılması planlanan, uluslararası standartlarda modern bir spor kompleksi ve yaşam merkezi olacak Skate Park ile birlikte 2024 Paris Olimpiyatları’na sporcu yetiştirilmesi amaçlanıyor. Beylikdüzü’nde spora ilgi duyan çok sayıda genç olduğunu, gençlere verdiği bir sözü daha yerine getirmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık,  “Yapılan bir işi yarın bozmak isteyen bir belediye başkanı değilim.  Kalıcı, güzel bir çalışma hedefliyoruz. Beylikdüzü’ne yakışan, buranın estetiğine uygun, modern bir park alanına çevirmek istiyoruz bu alanı. Yaşam Vadimizde Skate Park ardından atletizm pistini de yaptığımız zaman vadi bir Olimpiyat Vadisi’ne dönüşebilir” dedi. 
TÜRKİYE'NİN EN DERİN KAYKAY HAVUZU OLACAK 
Skate Park inşaat alanında incelemeler yapan ve kaykaycı gençlerin görüşlerini alan Belediye Başkanı Murat Çalık, skate park yapımı ile ilgili yaptığı açıklamada, “İlçemizde paten ve kaykay tutkunu gençlerin olduğunu biliyoruz. Yapılacak Skate Park ile birlikte gençler için daha güvenli, sağlıklı ve modern bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz” dedi. 
1432 m2 alan ile Türkiye’deki tasarlanmış, kaykaycıların hızlanmak için ayaklarını kaykay tahtasından indirmeden serbestçe kaydıkları en büyük çanak disiplinindeki olimpik beton kullanılarak yapılacak tesis, gençlerin yanı sıra profesyonel kaykaycılar için tasarlanmış tam olimpik, toplamda dört farklı açıyı içerisinde barındırıyor. Gençlerin spor ve eğlenceyi birlikte yaşayacağı skate park, Türkiye’nin 5,5 metre ile en derin kaykay havuzu olma özelliğine sahip. 96 metre toplam coping uzunluğuna sahip olan skate park için polimer ve epoxy esaslı olimpik beton kullanıldı. Ayrıca park 1 adet roll in girişi ve 1 adet 5 metre genişliğinde wallride rampası ile hizmet verecek. 

Youtube V log Video

Evet arkadaşlarım buraya kadar okuduysanız yazılarımı gözlerinize sağlık videoya geçmeden önce son bir şeyler söylemek istiyorum sade ve öz, hayalleriniz var ise peşini bırakmayın ve ertelemeyin çünkü ertelemek vazgeçmenin yarısıdır. Bu güzel projemiz ile alakalı düşünce öneri ve yorumlarınızı blog sayfama veya youtube kanalıma bırakabilirsiniz. Hepsini tek tek cevaplamak için elimden gelen çabayı göstereceğime emin olabilirsiniz.

Basında yer alan haber linkleri

Aşağıda yer alan linklere tıklayarak haberlere ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/HerkesinRadyoTelevizyonu/videos/231565858425779

https://www.beylikduzu.istanbul/haber/1453/turkiyenin-en-derin-skate-parki-beylikduzunde-olacak

https://www.durumgazetesi.com.tr/istanbul/en-derin-skate-parki-beylikduzu-nde-h9160.html

https://www.gaphaberleri.com/haber/47688/turkiyenin-en-derin-skate-parki-beylikduzunde-olacak.html

https://www.caddegazetesi.com/haber-turkiye-nin-en-derin-skate-parkI-beylikduzu-nde-olacak-6838.html

https://www.extrahaber.com.tr/spor/turkiyenin-en-derin-skate-parki-h14335.html

https://ankahaber.net/haber/detay/turkiyenin_en_derin_skate_parki_beylikduzune_insa_ediliyor_25665

https://penceretv.com/belediyelerimiz/turkiyenin-en-derin-skate-parki-beylikduzune-insa-ediliyor-26057h

Ek Bilgiler

Aşağıda bazı yararlı linkler bıraktım buradan aklınıza takılan sorular olursa yanıtlarını bulabilirsiniz.

 

  • Proje ile ilgili merak ettiğiniz soru ve görüşleriniz için: furkanbasersk8@gmail.com

 

 

 

Teşekkürler

Parkın tasarımdan ve ilk çizimlerinde yardımlarını esirgemeyen Mühendis arkadaşım Ömer Özgür ve NK İç Mimarlık firması yetkilisi Nejdet Kılıçoğlu‘na çok teşekkür ederim.

0 0 oylar
Article Rating